Birmanci

Duhovne vaje – dragocena priložnost

Če si birmanka ali birmanec, si verjetno že dovolj samostojna oz. samostojen, da te starši za nekaj dni prepustijo zaupanja vrednim učiteljem, vzgojiteljem, katehetom, duhovnikom, animatorjem, skavtom …, kar pomeni, da že imaš izkušnje s šolo v naravi, taborjenjem pri skavtih, ministrantskimi duhovnimi vajami … Kaj pa duhovne vaje pred birmo oz. birmanski duhovni vikend? Si se ga ravnokar udeležil ali je morda od takrat preteklo že nekaj časa? Si morda ravno v pripravah na to dogajanje in se s sošolci in prijatelji pogovarjate, kam boste šli, kako bo, kaj boste doživeli, česa se naučili, katere igre se boste igrali, katere pesmi boste peli, kateri birmanski animatorji bodo šli z vami, kaj vse boste vzeli s seboj, ali boste imeli sploh kaj prostega časa; kako boste oblikovali veseli večer, kdo bodo zanimivi gostje, filmi, kako boste razporejeni po sobah, kdo vas bo »varoval« ponoči … Kaj pa so pravzaprav birmanske duhovne vaje?

Bistveno pri duhovnih vajah v pripravi na birmo je, da se birmanke in birmanci skupaj z animatorji in voditeljem(ji) družite v veselem in prijateljskem vzdušju, preko tega odkrivate Boga in njegovo ljubezen ter rastete v veri. Za vas, mlade, se na duhovnih vajah navadno zgodijo »premiki«, saj se imate možnost malo oddaljiti od vsakdanjih dejavnosti in s tem vsaj nekoliko umiriti. Delo po skupinah, pogovori ob aktualnih temah, srečanja z zanimivimi gosti, sodelovanje pri sveti maši, dobra spoved, molitev pred oz. po obrokih, priprava in doživetje t. i. veselega večera ter sproščenost, veselje, prijateljstvo, sprejetost … Vse to pripomore k bogati, lepi življenjski izkušnji, ki jo boste lahko ponesli s seboj v nadaljnje življenje. Vera namreč ni nekaj zunaj življenja, ampak daje smisel našemu bivanju in kakovost življenju. Ko človek začuti, da je lepo živeti, to omogoča vsestranski polet tudi učenju, delu, druženju …

Tudi za birmanske animatorje so duhovne vaje zelo dobra izkušnja, saj lahko postanete med seboj in z birmanci boljši prijatelji in po duhovnih vajah še z večjim navdušenjem sodelujete pri animiranju birmanskih skupin. Biti z mladimi, z njimi preživljati tudi prosti čas (dovolj prostega časa) pomeni, da lahko vzpostavimo odnos in posledično v pripravi na birmo (in tudi sicer) zelo dobro sodelujemo. Duhovne vaje tako prebudijo odnose in preko odnosov župnijo.

Duhovne vaje naj bodo podobne vsakdanjemu življenju. Vključujejo naj različne odtenke življenja, ki jih mladostniki živite v svojem vsakdanu in ne le duhovni vidik. Vse, tudi praznovanje, zabava, veselje, je del našega življenja. Za duhovne vaje naj velja preprosto pravilo, da čas, ki je temu namenjen (navadno od petka do nedelje), preživite kot kristjani (včasih se za nekatere od vas zgodi prvič, da molite zvečer, zjutraj, pred jedjo …). Papež Janez Pavel II., ki je imel rad mladostno veselje in navdušenje nad življenjem, je podal naslednje spodbudne besede: »Potrebni smo navdušenja mladih. Potrebni smo veselja do življenja, ki je v mladih. V njem odseva nekaj izvirnega veselja, ki ga je imel Bog, ko je ustvaril človeka. Prav to veselje preizkušajo mladi v sebi. Je enako na vsakem kraju, vendar je tudi vedno novo, izvirno. Mladi ga znajo izražati na svoj način.« Tudi na duhovnih vajah naj ima preprosto zastavljen program namen, da mladi pridobite lepo, kakovostno izkušnjo za nadaljnje krščansko življenje, da doživite in živite veselje, radost biti mlad, biti kristjan, veselje v tem, kar ste, drug z drugim in v odnosu ter sobivanju z Jezusom.[1]

 

[1] Besedilo je avtorsko delo in je bilo objavljeno v knjigi: Vesel Mušič, Polona. 2015. Sveti Duh – naš prijatelj. Ljubljana: Salve.

Tam lahko bralec dobi tudi podrobnejše informacije o referencah/literaturi, ki je objavljena v knjigi. © Vse pravice glede besedila so pridržane; kopiranje celotnega besedila ali dela besedila brez navajanja avtorice ni dovoljeno. 

                                                                  Pripravila: Polona Vesel Mušič, polona.vmusic@gmail.com

Asset 4@3x

VAŠ DAR LAHKO NAKAŽETE NA: DRUŠTVO VESELje

DŠ: 54509475

TRR: IBAN  SI56 6100 0002 5432 098  (Delavska Hranilnica).

Pristopna izjava k društvu

Sedež društva: Društvo VESELje, C.N.O. 17, 1317 Sodražica

Kontaktna oseba: dr. Polona Vesel Mušič

E-naslov: drustvo.veselje@gmail.com  ali polona.vmusic@gmail.com

Telefon: o31 512 818

avtorstvo besedil: Polona Vesel Mušič      spletna stran: Matej Mušič   avtorstvo fotografij: Polona, Lojze in Pavel Mušič    avtorstvo logotipa: Tomaž in Lojze Mušič

Sedež društva: Društvo VESELje, C.N.O. 17, 1317 Sodražica

Kontaktna oseba: dr. Polona Vesel Mušič

E-naslov: drustvo.veselje@gmail.com  ali polona.vmusic@gmail.com

Telefon: o31 512 818

VAŠ DAR LAHKO NAKAŽETE NA: DRUŠTVO VESELje

DŠ: 54509475

TRR: IBAN  SI56 6100 0002 5432 098  (Delavska Hranilnica).

Pristopna izjava k društvu

avtorstvo besedil: Polona Vesel Mušič      spletna stran: Matej Mušič   avtorstvo fotografij: Polona, Lojze in Pavel Mušič    avtorstvo logotipa: Tomaž in Lojze Mušič