KORAKI metode Figulus:
VPRAŠANJA za pomoč pri meditaciji
Priporočim se Svetemu Duhu. S pomočjo domišljije kratko pogledam kraj dogodka. Z očmi domišljije gledam osebe, s sluhom sprejemam, kar govorijo, s tipom se dotaknem … Gledam tudi sebe, kako sem navzoč/a v dogodku kot udeleženec/ka.
O vsem, kar sem prebral/a in kar se me je dotaknilo, premišljujem. Opazujem, kje in kako se dotika mojih misli, občutij, konkretnega življenja, kako razodeva Gospodovo obličje ter mene in druge v njem. V pomoč so mi lahko tudi naslednje misli ali vprašanja:
NEKAJ MISLI OB ODLOMKU
Majhna vas, Nain leži ob vznožju severnega pobočja Malega Hermona, nasproti gore Tabor. Po judovski navadi ni bilo dovoljeno pokopavati mrličev v naselju (med živimi), temveč zunaj obzidja. Pobočje od vzhodnih vrat vaškega obzidja je skalnato in tam so pokopavali mrliče. Judje namreč niso kopali grobov v zemljo, temveč so pokopavali mrliče v skalno votlino.
Če je šel Jezus zjutraj iz Kafarnauma, je lahko pozno popoldan prišel v Nain – od Kafarnauma je oddaljen 8 do 9 ur hoda – torej v času, ko so navadno pokopavali mrliče. Mrtvih niso dajali v krsto, ampak so trupla povili v platneno rjuho tako, da obraz ni bil pokrit in jih polagali na nosila. Jezus se ni dotaknil mrtvega, temveč nosil. Nad mrtvim tudi ni molil ali klical Boga, kot Elija, ki je obudil dečka vdovi v Sarepti (1 Kr 17,21). Spregovoril je samo vsemogočno besedo, ki je bila klic v kraljestvo mrtvih, in deček je oživel.
Mati, ki je bila vdova, se mu je zasmilila. Jezus je že s tem pokazal, da je prerok. Tolažiti Božje ljudstvo je bila ena od poglavitnih dejavnosti izraelskih prerokov (Iz 40,1) – razodeti Bog je »Oče usmiljenja in Bog vse tolažbe« (2 Kor 1,3). Gospoda gane naša bolezen in nas obišče s svojo navzočnostjo. Njegova učinkovita beseda nas je zmožna rešiti tudi pred smrtjo. On je usmiljenje, ki se sreča z našim uboštvom in izkazuje milost in usmiljenje do najmanjšega izmed vseh, skrajno majhnega mrtvega otročička, edinega sina matere, ki je vdova!
Ta odlomek nam opisuje, kako se zgodi Božji obisk: Gospod hodi, se približa vratom našega mesta ter gre naproti nam, ki odhajamo iz mesta in vstopamo v želo smrti; vidi, gane ga in s svojo besedo naredi, da preneha jok ter se začne upanje; nato stopi naprej, se dotakne smrti, naredi, da se tisti, ki nosijo, ustavijo in izreče ukaz: »Vstani!« in vse to stori, ne da bi kdo izrazil kakšno prošnjo – prošnjo, ki je sicer nesmiselna za živeče in nemogoča za mrtve. On je namreč usmiljenje, ki napolnjuje naše uboštvo.
Pripoved služi za zbuditev takšne vere v bralcu, kakršno je imel stotnik. Tako se lahko tudi mi, ki se z Jezusom ne moremo srečati na tak način, kot so se ljudje v Nainu, srečamo z njim v moči njegove besede in si ga upamo prositi za nemogoče, pri čemer se lahko to nemogoče izvrši tudi v njegovi odsotnosti, kakor nas uči odlomek o stotnikovem služabniku.
Tu je prvič v Lukovem evangeliju Jezus imenovan »Gospod«: Jezus je Gospod usmiljenja, stvarnik življenja, zmagovalec nad smrtjo. Vstajenje je mogoče izpeljati le iz Božje obljube, ker je nepričakovan dar njegove, z usmiljenjem prežete moči. Bolj kot na Jezusovo moč opozarja pripoved na odrešenjsko usmiljenje. Jezus uresniči Božjo obljubo, Božjo sodbo in Božje odrešenje z nujnostjo njegovega usmiljenja. Bog vnaprej opozori na obisk in obišče brez prošnje, molitve ali vere tistega, ki je popolnoma izgubljen in ne more več ne prositi, ne moliti, ne verovati. Vse je obšel strah, kajti prvo znamenje človeškega stika z nadnaravnim, je njegovo vznemirjenje in strah, ta pa se spremeni v poveličevanje Boga.
Pripoved je vabilo vernika neverniku, da bi sodeloval pri hvaljenju Boga. Namen pripovedi je vzbuditi vero v Božje usmiljenje do majhnih in do jokajočih, do vsakega človeka, ki je majhen in ki joka pred smrtjo. Majhen zato, ker je popolnoma nebogljen; jokajoč zato, ker je nepopravljivo prizadet. Jezus prinese upanje tja, kjer ga nihče ne more imeti in mati ponovno najde mrtvega sina.
ŠE NEKAJ MISLI OB ODLOMKU
Reference:
Ljubljana, 10. november 2020 Pripravila: Polona Vesel Mušič, polona.vmusic@gmail.com
VAŠ DAR LAHKO NAKAŽETE NA: DRUŠTVO VESELje
DŠ: 54509475
TRR: IBAN SI56 6100 0002 5432 098 (Delavska Hranilnica).
Sedež društva: Društvo VESELje, C.N.O. 17, 1317 Sodražica
Kontaktna oseba: dr. Polona Vesel Mušič
E-naslov: drustvo.veselje@gmail.com ali polona.vmusic@gmail.com
Telefon: o31 512 818
avtorstvo besedil: Polona Vesel Mušič spletna stran: Matej Mušič avtorstvo fotografij: Polona, Lojze in Pavel Mušič avtorstvo logotipa: Tomaž in Lojze Mušič
Sedež društva: Društvo VESELje, C.N.O. 17, 1317 Sodražica
Kontaktna oseba: dr. Polona Vesel Mušič
E-naslov: drustvo.veselje@gmail.com ali polona.vmusic@gmail.com
Telefon: o31 512 818
VAŠ DAR LAHKO NAKAŽETE NA: DRUŠTVO VESELje
DŠ: 54509475
TRR: IBAN SI56 6100 0002 5432 098 (Delavska Hranilnica).
avtorstvo besedil: Polona Vesel Mušič spletna stran: Matej Mušič avtorstvo fotografij: Polona, Lojze in Pavel Mušič avtorstvo logotipa: Tomaž in Lojze Mušič