KORAKI metode Figulus:
VPRAŠANJA za pomoč pri meditaciji
Priporočim se Svetemu Duhu. S pomočjo domišljije kratko pogledam kraj dogodka. Z očmi domišljije gledam osebe, s sluhom sprejemam, kar govorijo, s tipom se dotaknem … Gledam sebe, kako sem navzoč/a v dogodku kot udeleženec/ka. O vsem, kar se me je dotaknilo, premišljujem.
NEKAJ MISLI OB ODLOMKU
Jezus je kralj, Gospodov maziljenec, ki prihaja
Jezus prihaja v svoje mesto, na sebi ima dišavo, s katero ga je posvetila Marija dan poprej v Betaniji. Množice mu pridejo naproti, mu vzklikajo in gredo za njim zaradi del, ki jih je storil, med katerimi je zadnje takšno delo dar življenja Lazarju. Že prej, ko je dal kruh, so ga hoteli postaviti za kralja (Jn 6,15). Jezus je sposoben zagotoviti hrano za življenje in obuditi tistega, ki umre. Kaj bi hoteli več od Mesija, od samega Boga? Množice mu gredo naproti kot kralju, ki prihaja na obisk: nosijo palmove veje, znamenje zmage. Vzklikajo mu kot Izraelovemu kralju, tistemu, ki prihaja v Gospodovem imenu, da bi osvobodil ljudstvo smrtnega zatiranja, v katerem je (Ps 118,26). Končno prihaja pričakovani Davidov potomec (2 Sam 7,8–16), ki bo premagal sovražnike (Ps 2) in kraljeval vekomaj. Presenečenje oz. spotika bo videti, da bo Gospod naredil za vogelni kamen prav tisti kamen, ki so ga zidarji zavrgli, kot pravi isti psalm, s katerim pozdravljajo Jezusa (Ps 118,22).
Naziv kralj je pri Janezu uporabljen 16x, od tega 12x v trpljenju. Kralj je v prvi vrsti Gospod, o katerem se ne smejo izdelovati podobe, ker je edina podoba po njegovi podobi človek, ki posluša njegovo Besedo. Toda človek od samega začetka ni poslušal njegove Besede in si je naredil veliko njegovih podob in ga pri tem skrčil v sebi podobnega. Narediti Boga podobnega nam, namesto sebe podobne njemu, je vir vsega našega hudega. Rezultat tega sprevrženega pojmovanja Boga in človeka se utelesi v podobi kralja. On naj bi bil idealni človek, ideal vsakega človeka. Je »bog« na zemlji in uživa njegove prednostne pravice: je svoboden in mogočen, zmožen razpolagati z vsem in z vsemi.
Toda Bog je pravo nasprotje tega, kar mi mislimo. Njegov način kraljevanja je drugačen od našega, kot je »dobri pastir« drugačen od tatov in roparjev (10,1). Res je, da je Gospod kralj, vendar ne uporablja nasilja, da bi osvojil in obdržal oblast niti ne prevlada nad drugimi, ker ima moč, da jih ubije. Njegov simbol je osliček, krotak in ponižen (Zah 9,9): ne gospoduje, ampak služi, ne uporablja nasilja, ampak ljubi, ne prinaša smrti, ampak življenje. Jezus je »politični« Mesija, ki od nekdaj postavlja pod vprašaj naše politične pojme. Predlaga namreč nov način družbenih odnosov: svetu iz gospodarjev in proti gospodarjev, ki proizvajajo svobodo za maloštevilne in sužnost za druge, sledi svet svobodnih ljudi, ki služijo drug drugemu v medsebojni ljubezni. Namesto blodenj o vsemogočnosti nadčloveka, ki predpostavlja nekega podčloveka, je tu prisrčno sprejemanje lastne človeškosti in naravnih omejitev kot mesta solidarnosti.
Šele po veličastvu križa bodo učenci razumeli, zakaj je v odgovor množicam, ki ga razglašajo za kralja, Jezus na osličku in jezdi na njem. Tako kaže svoj način kraljevanja. Jezus je Božji maziljenec in odrešenik sveta. Prav zato, ker gre proti pogrebnemu dnevu. Je »ponižen«: sprejema »človeško« naravo, ki je ta, da konča pod zemljo, kot prijatelj Lazar in vsi. Jezus ne zanika niti ne potlači človeku lastne meje tudi sama smrt je zanj kraj »človeškosti«, združenosti z brati, sad njegove združenosti z Očetom. Nadaljevanje besedila bo pokazalo, kako je Jezus Mesija in odrešenik sveta prav zato, ker je križan, z nerazumljivim veličastvom. Janez postavlja to pripoved v kontekst, ki je drugačen od drugih evangelijev. Jezus je kralj, ki prihaja v Gospodovem imenu, zato je drugačen od kraljev, ki pride v imenu ljudi.
Prerok postavlja Mesijevega osla nasproti bojnim vozovom in konjem raznih kraljev. Bojni vozovi – v tistih časih so obstajali »vozovi-kose«, ki so prišli v sovražnikove čete in jih kosili – so lastni tistemu, ki hoče posvojiti oblast, ki je nima, ali ohraniti tisto, ki je na tem, da jo izgubi; konji so lastni tistemu, ki oblast mirno izvaja. Mesija z osličkom premaga vse sovražnike in ponese mir vse do meja zemlje. Njegovo kraljestvo ne temelji na nasilju tistega, ki gospoduje in zatira, temveč na moči ljubezni tistega, ki postane služabnik in osvobaja.
Če križamo osla s konjem, dobimo neplodnega mešanca, mulo ali mezga. Naša nemoč, da bi premagali svet, izvira iz naše volje, da bi bili kristjani in hlepeli po oblasti. Ko se potem uveljavljamo s silo, postanemo kot antikrist: tudi če imamo videz jagnjeta, govorimo jezik zmaja (Raz 13,11). »Krščanski režimi« so lep primer križanja med oslom in konjem; križarske vojne pa so po drugi strani neverjeten križanec osla in bojnega voza. Zdi se, da takšna križanja ne uspevajo vedno, vendar jih vedno poskušamo izvesti.
Reference:
Ljubljana, 2. marec 2021 Pripravila: Polona Vesel Mušič, polona.vmusic@gmail.com
VAŠ DAR LAHKO NAKAŽETE NA: DRUŠTVO VESELje
DŠ: 54509475
TRR: IBAN SI56 6100 0002 5432 098 (Delavska Hranilnica).
Sedež društva: Društvo VESELje, C.N.O. 17, 1317 Sodražica
Kontaktna oseba: dr. Polona Vesel Mušič
E-naslov: drustvo.veselje@gmail.com ali polona.vmusic@gmail.com
Telefon: o31 512 818
avtorstvo besedil: Polona Vesel Mušič spletna stran: Matej Mušič avtorstvo fotografij: Polona, Lojze in Pavel Mušič avtorstvo logotipa: Tomaž in Lojze Mušič
Sedež društva: Društvo VESELje, C.N.O. 17, 1317 Sodražica
Kontaktna oseba: dr. Polona Vesel Mušič
E-naslov: drustvo.veselje@gmail.com ali polona.vmusic@gmail.com
Telefon: o31 512 818
VAŠ DAR LAHKO NAKAŽETE NA: DRUŠTVO VESELje
DŠ: 54509475
TRR: IBAN SI56 6100 0002 5432 098 (Delavska Hranilnica).
avtorstvo besedil: Polona Vesel Mušič spletna stran: Matej Mušič avtorstvo fotografij: Polona, Lojze in Pavel Mušič avtorstvo logotipa: Tomaž in Lojze Mušič